Geoblog.pl    antekwpodrozy    Podróże    Praga (sierpień 2016)    Petrin, Zamek Praski, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka, Mała Strana
2016

Petrin, Zamek Praski, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka, Mała Strana

Czechy
Czechy, Praga

#PETRIN
Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania atrakcji znajdujących się w lewostronnej części Pragi. Naszym pierwszym celem był Petrin, czyli wzgórze, na którym znajduje się wieża przypominająca wyglądem wieżę Eiffla. U podnóża wzgórza znajduje się Pomnik Ofiar Komunizmu, który przedstawia siedem postaci z brązu, a każda z nich stopniowo zanika. Na szczyt można dojść piechotą lub wjechać kolejką linowo terenową. Koszt wjazdu to cena biletu komunikacji publicznej, czyli około 5zł. Na szczycie oprócz wieży znajdują się piękne ogrody. Największą atrakcją na Petrinie jest ponad stuletnia wieża o wysokości około 60m. Powstała w 1891r. z tej samej okazji, co Vystaviste. Na jej szczyt prowadzą kręte schody (299 stopni). Wstęp jest płatny 120 koron (około 19zł). Z góry jest przepiękny widok na całe miasto.

#ZAMEK PRASKI
Ze wzgórza udaliśmy się na Zamek Praski odwiedzając po drodze kilka innych zabytków. Pierwszym z nich był Klasztor na Strahowie (Strahovsky klaster). Następnie z zewnątrz obejrzeliśmy Loretę, czyli barokowy kompleks pielgrzymkowy. Wstęp do środka jest płatny i kosztuje 150 koron (około 25zł). My do środka nie wchodziliśmy. W drodze do Hradczan minęliśmy jeszcze Pałac Schwarzenbergów z charakterystycznymi zdobieniami na murze i ścianach. Na głównym placu przed zamkiem był tłum turystów, a kolejka do wejścia była bardzo spora. Wynikało to ze środków bezpieczeństwa, każdy wchodzący na teren zamku był poddawany kontroli bezpieczeństwa. Ktoś z turystów poradził nam, aby okrążyć cały obiekt, ponieważ z drugiej strony było kolejne wejście do zamku, gdzie nie było żadnej kolejki. Droga do drugiego wejścia zajęła nam około 10-15 minut, a wspomniane wejście znajduje się od strony skrzyżowania ulicy Jeleni oraz Marianske hradby. Tak jak wspominał nam ów turysta nie było tam żadnej kolejki, a kontrolę bezpieczeństwa przeszliśmy w ciągu kilkunastu sekund. W miejscu drugiej bramy znajdował się piękny ogród.

Sam wstęp na teren Zamku Praskiego jest bezpłatny, pozwoli to na zobaczenie go tylko od strony dziedzińców. Aby zwiedzić cały obiekt należy posiadać bilet na trasę A lub B.

Trasa A obejmuje: Stary Pałac Królewski, wystawę „Historia Zamku Praskiego”, bazylikę Św. Jerzego, Złotą Uliczkę, wieżę prochową, katedrę Św. Wita, Rozmbersky Pałac i kosztuje 350 koron (około 57zł).

Trasa B obejmuje: Stary Pałac Królewski, bazylikę Św. Jerzego, Złotą Uliczkę, katedrę Św. Wita i kosztuje 250 koron (40zł).

My wybraliśmy trasę B. Bilety są do kupienia w kasie na pierwszym dziedzińcu, można poznać po długiej kolejce. Co ciekawe nieopodal kasy znajduje się mały sklepik, w którym również można było zakupić bilety. Mało kto o tym wiedział, przez co nie było tam w ogóle kolejki.

#KATEDRA ŚW. WITA
Do katedry weszliśmy bez żadnych problemów, pomimo sporej ilości turystów nie było wielkich kolejek. Katedra to największy obiekt sakralny w Pradze. Zrobił na nas ogromne wrażenie.

#STARY PAŁAC KRÓLEWSKI
Z katedry udaliśmy się do Starego Pałacu Królewskiego. W środku była umiarkowana ilość turystów. Oficjalnie nie można robić wewnątrz zdjęć, jednak zauważyłem, że ludzie się nie krępują.

#BAZYLIKA ŚW. JERZEGO
Kolejnym etapem była Bazylika Św. Jerzego, która jest najstarszym obiektem na terenie Zamku Praskiego i pochodzi z X wieku.

#ZŁOTA ULICZKA
Złota uliczka była ostatnim obiektem na trasie naszego zwiedzania Zamku Praskiego. Należy do najbardziej znanych obiektów na terenie Hradczan. Charakteryzuje się ogromną ilością malutkich domków, które obecnie są przerobione na małe wystawy, domy alchemików i inne. Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć 2-3h.

#MAŁA STRANA
Zwiedzanie Pragi skończyliśmy w tzw. Małej Stranie. Zwiedzając tę część trafiliśmy do miejsca zwanego Hergetova cihelna. Znajduje się tutaj Muzeum Franza Kafki, a na dziedzińcu jest ciekawa fontanna przedstawiająca dwóch sikających nagich mężczyzn, którzy podobnie jak wspomniana wcześniej głowa Franza Kawki poruszała się.

#VINARNA CERTOVKA (wąska uliczka)
Jednym z ostatnich punktów na mapie Pragi była Vinarna Certovka, która jest najprawdopodobniej najwęższą uliczką na świecie. Ma długość około 10m, a jest tak wąska, że na jej końcach są ustawione światła dla ludzi, gdyż w razie spotkania w środku z przeciwka dwie szczupłe osoby nie będą się w stanie minąć. Przechodząc obok niej trzeba uważać, żeby jej nie pominąć.

#WIEŻA TELEWIZYJNA
Wracając do Polski zatrzymaliśmy się w ostatnim obiekcie, którym była wieża telewizyjna. Wysoka na około 200m góruje nad miastem. Na wysokości 97m znajduje się taras widokowy płatny 200 koron (około 32zł). W połowie wieży znajduje się jednopokojowy hotel oraz restauracja. Na wieży znajdują się bardzo charakterystyczne postacie bobasków, które będą tutaj obecne do 2021 roku.
W Pradze spędziliśmy ostatni wakacyjny weekend. Mimo wszystko pogoda dopisała, turystów również było sporo. Ogólnie miasto jest cenowo zbliżone do Warszawy, ale odnoszę wrażenie, że niektóre restauracje w centrum miasta windują ceny w górę z powodu zachodnich turystów. Ogromną zaletą miasta jest niezliczona ilość zabytków. Całość jest dosyć przyzwoicie skomunikowana, są tutaj 3 linie metra, kursują tramwaje i autobusy. Do zobaczenia całego centrum (Stare i Nowe Miasto oraz Zamek Praski) dwa dni w zupełności wystarczają.

Nie trzeba się martwić o jedzenie, gdyż restauracje i kawiarenki dostępne są niemal na każdym kroku. Baza noclegowa jest na wysokim poziomie, a ceny niezbyt wygórowane. Niewielka odległość z Polski powoduje, że można tutaj dojechać bardzo szybko autem lub autokarem (np. Polskim Busem).

Turyści odwiedzający miasto to istna mieszanka, mnóstwo tutaj Niemców, Polaków, Brytyjczyków, Amerykanów oraz innych narodowości. Miasto jest dosyć spokojne. Chodziliśmy po nim o różnych porach, w ciągu dnia jak i wieczorem. Nie było sytuacji, w których czulibyśmy się zagrożeni. Należy pamiętać, że jest to duże turystyczne miasto, pełne ludzi, więc kieszonkowców na pewno nie brakuje. Sugeruję uważać w parkach, ponieważ często zbierają się tam bezdomni, nas zaczepili raz mówiąc, że mam ładny aparat, ale nie było to nic nachalnego.

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że Czechy są krajem bardzo liberalnym. W niemal każdym sklepie można kupić piwo, lizaki czy inne produkty z napisem „Cannabis”. Należy jednak wiedzieć, że nie zawierają one żadnego THC.

Czechy to również bardzo dobre i tanie piwo. Spora część turystyki związana jest właśnie z tym aspektem, szczególnie ze strony brytyjskich turystów. Polecam to miasto wszystkim, którzy lubią zwiedzanie miast.

Podczas wyjazdu korzystaliśmy z mapy i przewodnika 3w1 wydawnictwa Express Map. Właściwie wszędzie gdzie wyjeżdżamy, a istnieje możliwość zakupu mapy/przewodnika tego wydawnictwa to je kupujemy. Wg mnie są bardzo fajnie napisane, a zafoliowana mapa nie niszczy się tak łatwo.

Pełna relacja na oficjalnym blogu: