Geoblog.pl    antekwpodrozy    Podróże    Praga (sierpień 2016)    Most Legii, ogród botaniczny, tańczący dom, Franz Kafka, Stare Miasto, Józefów, Nowe Miasto, Most Karola, Krizikova Fontanna
2016

Czechy
Czechy, Praga

#MOST LEGII
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od przejścia Wełtawy mostem Legii, z którego można zejść na wyspę na środku rzeki. Można z niej podziwiać ładny widok na przybrzeżną część Pragi. Ogólnie wyspa jest terenem zielonym z niewielkim parkiem. Częste miejsce fotograficznych sesji ślubnych. Z mostu Legii udaliśmy się brzegiem Wełtawy na drugą wyspę, na której znajduje się Pałac Zofin. Na wyspie można wynająć sprzęt pływający jak łódki, rowery wodne itp. Swoją drogą to Wełtawa jest pełna podobnego pływającego sprzętu.

#TAŃCZĄCY DOM
Na południe od mostu Legii znajduje się Jiraskuv most. Koło mostu po drugiej stronie ulicy znajduje się atrakcja Tańczący Dom. Zbudowany w 1996r. budynek przypomina kształtem sylwetkę tańczącej pary Freda Astaire i Ginger Rogers.

#OGRÓD BOTANICZNY
Następnie udaliśmy się w stronę ogrodu botanicznego, po drodze zatrzymaliśmy się przy Soborze św. Cyryla i Metodego (prawosławna cerkiew), myślę, że warto tutaj podejść zwiedzając miasto. Wstęp do ogrodu botanicznego jest bezpłatny, natomiast płaci się za wejście do szklarni. Zwiedzanie ogrodu w podstawowym zakresie zajmuje maksymalnie 30 minut. Myślę, że ogród jest ciekawy i można w nim zobaczyć ciekawe okazy. Do płatnych szklarni nie wchodziliśmy.

#GŁOWA FRANZA KAFKI
Z ogrodu botanicznego udaliśmy się w stronę ścisłego centrum miasta. Na rogu ulic Vladislavovej i Charvatovej znajduje się obrotowa głowa Franza Kafki.

#KOŚCIÓŁ PANNY MARII ŚNIEŻNEJ, OGRÓD FRANCISZKAŃSKI
Nasz następny cel to Kościół Panny Marii Śnieżnej oraz ogród franciszkański, który jest zieloną oazą w centrum miasta. Kościół początkowo miał być największą i najwyższą świątynią w Pradze (zaraz po katedrze Św. Wita). Co prawda tak się nie stało, ale i tak jest okazały, a ołtarz ma około 30m wysokości.

#PLAC WACŁAWA
Z ogrodu franciszkańskiego skierowaliśmy się na plac Wacława, który jest sercem Nowego Miasta. Na jego końcu znajduje się muzeum narodowe oraz pomnik Wacława otoczony przez czterech patronów Czech.

#LUCERNA
Nieopodal placu Wacława znajduje się najsławniejszy pasaż handlowy Lucerna. Znajduje się w nim najstarsze praskie kino o tej samej nazwie oraz intrygująca rzeźba św. Wacława na zdychającym koniu, całość przyklejona kopytami do sufitu.

#STARE MIASTO, RYNEK
Z placu Wacława udaliśmy się na rynek starego miasta. Stare miasto charakteryzuje się ogromną ilością wąskich i krętych uliczek. W sezonie jest tutaj bardzo wielu turystów. W rejonie rynku znajduje się niezliczona ilość restauracji, barów oraz kawiarenek, w których można zjeść obiad lub wypić kawę. Im bliżej rynku, tym ceny będą wyższe, nie wspominając już o tłumie turystów. Nam udało się znaleźć niewielką restauracyjkę „Restaurace U Dvou Velbloudu” nieopodal rynku serwującą dobrą kuchnię. Należy pamiętać, że większość obiektów doliczy opłatę za nakrycie lub serwis. W naszym przypadku było to 2×25 koron. Za posiłki sugeruję płacić gotówką, a w przypadku użycia karty zwrócić uwagę na kwotę. Dla przykładu nasz rachunek ze wszystkimi dodatkowymi kosztami opiewał na kwotę 618 koron, a płatność kartą na 680 koron (różnica około 10zł). Ogólnie ceny większości rzeczy zbliżone są do polskich, a w rejonie starego miasta są one wyższe niż poza jego obszarem.

#RATUSZ
Na starym mieście znajduje się wiele pięknych obiektów. Najbardziej charakterystycznym jest Ratusz Staromiejski. Mieści się w centralnej części rynku. Z jego wieży można podziwiać okolicę. Zawsze ustawiają się do niego tłumy turystów, a wstęp do środka jest płatny i wynosi około 19-20zł. Przy rynku znajduje się wystawa, na której znajdują się dzieła twórców takich jak Dali, Mucha czy Warhol. Jednym z ciekawszych obiektów przy rynku jest kościół Św. Mikołaja. Wstęp do niego jest bezpłatny.

#BRAMA PROCHOWA
Z rynku udaliśmy się w stronę Bramy Prochowej, która była jedną z 13 bram prowadzących do miasta. W przeszłości przechowywano w niej proch strzelniczy, stąd jej nazwa. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na miasto. Wstęp do wieży jest płatny i wynosi 90 koron (około 15zł). Myślę, że warto wejść na jej szczyt. Do środka wieży wchodzi się przez niepozorne metalowe drzwi, które znajdują się po lewej stronie (idąc od rynku).

#JÓZEFÓW (DZIELNICA ŻYDOWSKA)
Następnym punktem zwiedzania była żydowska dzielnica Józefów. Znajduje się ona pomiędzy starym miastem a zakolem Wełtawy. Są tam piękne synagogi. My do żadnej nie wchodziliśmy. Wstęp do każdej z nich z osobna kosztuje 300 koron (około 50zł).

#MOST KAROLA
Z dzielnicy żydowskiej udaliśmy się na Most Karola. Ze starego miasta na most przechodzi się przez Staromiejską wieżę mostową. Most Karola to jeden z bardziej znanych obiektów w Pradze. Łączy obie strony miasta, które rozdziela Wełtawa. Rozpościera się z niego przepiękny widok na Zamek Praski (Hradczany). Wg przewodnika codziennie przez most przechodzi 30tyś osób. Na moście znajduje się 30 rzeźb świętych. Warto przyjść tutaj po zmroku, kiedy cała okolica jest przepięknie podświetlona, a most w godzinach wieczornych tętni życiem. Po przeciwległej stronie mostu znajduje się Małostrańska wieża mostowa. Na moście znajdziemy mnóstwo lokalnych artystów sprzedających swoje obrazy.

#KRIZIKOVA FONTANNA
Na północ od starego miasta znajduje się miejsce zwane Vystaviste. Jest tam rozległy park Stromovka (nie zwiedzaliśmy). Na terenie Vystaviste znajduje się również Krizikova Fontanna. Z centrum można tutaj dojechać metrem linii C do stacji Nadrazi Holesovice, a następnie podejść około 1,5km. W godzinach wieczornych odbywają się tutaj spektakle połączone z muzyką oraz fontanną oświetloną kolorowymi barwami. Wstęp kosztuje 230 koron (około 37zł) od osoby za spektakl. Z reguły są 2 lub 3 spektakle po kolei. My obejrzeliśmy pierwsze przedstawienie, przeznaczony dla dzieci spektakl Disneya. Czy warto? O gustach się nie dyskutuje. Gdy przybyliśmy na miejsce nie było jeszcze całkiem ciemno, przez co na pewno efekt nie był taki, jak powinien. Miejsce, w którym znajduje się fontanna przypomina trochę park przemysłowy, właściwie Vystaviste powstała z okazji tzw. Wystawy Jubileuszowej zorganizowanej w 1891r.

Po zakończonym przedstawieniu wróciliśmy do centrum. Rynek i stare miasto wieczorem są przepiękne. W jednej z restauracyjek nieopodal Mostu Karola skusiliśmy się na zimne piwko. W mojej ocenie czeskie piwo należy do jednych z lepszych.
Kolację tego wieczoru zjedliśmy w budżetowej restauracji, która bardziej przypomina bistro. Ceska Kuchyne, bo o niej mowa znajduje się przy ul. Havelskiej. Jest to ścisłe centrum na pograniczu starego i nowego miasta. Pomimo świetnej lokalizacji ceny tutaj są bardzo niskie. Do wyboru jest mnóstwo jedzenia, które każdy nakłada sobie samemu wedle uznania. Przypomina polskie bary z jedzeniem na wagę. Jedzenie tutaj jest smaczne i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce to ma jeden minus, z uwagi na niskie ceny i smaczne jedzenie zawsze są tutaj wielkie tłumy.

Pełna relacja na oficjalnym blogu: