Geoblog.pl    antekwpodrozy    Podróże    Kraków (kwiecień 2017)    Kraków: Rynek, stare miasto, Wawel
Zwiń mapę
2017
02
kwi

Kraków: Rynek, stare miasto, Wawel

 
Polska
Polska, Kraków
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 0 km
 
#KOŚCIÓŁ KARMELITÓW NA PIASKU
Rano po wymeldowaniu się z hostelu udaliśmy się na ulicę Karmelicką, gdzie znajduje się kościół Karmelitów. Powstanie świątyni określa się na koniec XIV wieku. W środku znajduje się wizerunek Matki Boskiej Piaskowej słynący z łask. Fresk, który ją przedstawia, powstał około 1500 roku.

#PLAC SZCZEPAŃSKI
W drodze na rynek przeszliśmy przez plac Szczepański, przy którym znajduje się Pałac Sztuki, a obok niego ciekawa fontanna, która oczywiście jest przepięknie podświetlona, ale niestety w sezonie letnim. Byliśmy tutaj również poprzedniego wieczora, ale z uwagi na wczesną wiosnę fontanna jeszcze nie działała.
Po drugiej stronie placu znajduje się Muzeum Narodowe – kamienica Szołayskich, które było czynne od 10, ale z uwagi na wczesną porę postanowiliśmy je ominąć.
Najpierw dotarliśmy na rynek, w Sukiennicach porobiliśmy kilka zdjęć i udaliśmy się do muzeum znajdującego się wewnątrz Sukiennic.

#SUKIENNICE
Sukiennice to jeden z najbardziej znanych obiektów Krakowa. Nazwa pochodzi od sprzedawanego przez kupca sukna. Wewnątrz znajdują się dwa muzea.
Pierwsze z nich zostało udostępnione turystom w 2010 i znajduje się w podziemiach Sukiennic. Podczas bieżącego wyjazdu nie wchodziliśmy do środka, jednak byliśmy w nim 5 lat temu i poniżej załączam kilka fotografii.
Drugie z muzeów znajduję się nad Sukiennicami. W niedzielę wstęp do niego jest bezpłatny i znajduje się tam około 200 obrazów, m. in. autorstwa Matejki oraz Chełmońskiego. Warte polecenia dla miłośników sztuki.

#WIEŻA RATUSZOWA
Po obejrzeniu obrazów przeszliśmy do wieży ratuszowej i weszliśmy na jej szczyt. Wstęp do środka kosztuje 9zł, a na szczyt wieży prowadzą wąskie schody. Jeśli ktoś myśli, że u góry wychodzi się na taras, to jest w błędzie. Też tak myślałem. Niestety wejście na górny poziom ogranicza się do wnętrza wieży, jedynie przez okna można podejrzeć widok na stare miasto.
Wieża jest odchylona od pionu o pół metra. Kiedyś przylegał do niej ratusz, ale rozebrano go w 1820 roku.

#RYNEK
Rynek wielokrotnie przewijał się już w tej relacji. Jest centralnym punktem w Krakowie, ma kształt kwadratu 200x200m. Oprócz Sukiennic i wieży ratuszowej znajduje się tutaj jeszcze kilka innych ciekawych obiektów.
Obok wieży mieści się niezwykła rzeźba, przedstawiająca ogromną ludzką głowę. Rzeźba została podarowana miastu w 2005 roku przez jej autora Igora Mitoraja. Jej tytuł to Eros Bendato (Eros Spętany). Początkowo budziła spore kontrowersje, ale ostatecznie wkomponowała się w miejską scenerię.
Po drugiej stronie rynku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza wzniesiony tutaj ponad 100 lat temu.
Przy rynku znajdują się dwa kościoły. Pierwszy z nich to Mariacki, a drugi św. Wojciecha, ale każdy z nich opiszę w dalszej części relacji.
Krakowski Rynek pełny jest artystów, zawsze można spotkać różnych performerów, grajków, mimów lub podobnych, którzy prezentują swoje talenty.
Chętni mogą przejechać się jedną z dorożek, które parkują wokół rynku.
Do ciekawych elementów rynku należy wielka skarbonka znajdująca się od strony ulicy Szewskiej. Jest to popularne miejsce spotkań na rynku jako punkt łatwej orientacji w terenie.
Z Krakowskiego Rynku udaliśmy się ulicą Grodzką w stronę Wawelu. Po drodze minęliśmy kilka bardzo znanych świątyń, ale o nich również wspomnę w dalszej części relacji.

#ULICA KANONICZA
Kierując się w stronę zamku przeszliśmy przez ulicę Kanoniczą, która jest uznawana za najstarszą ulicę miasta. Przy ulicy mieści się jeden z najbardziej luksusowych hotelów w Krakowie – Copernicus. W przeszłości bywał tutaj Mikołaj Kopernik.
W jednym z domów w latach pięćdziesiątych mieszkał Karol Wojtyła, a z kolei w innym w XV wieku Jan Długosz.

#WAWEL
Wawel jest niekwestionowanym symbolem Krakowa. Na zamku planowaliśmy zobaczyć obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, odwiedzić Katedrę, Basztę Sandomierską oraz Smoczą Jamę.
Większość z tych atrakcji jest płatnych, tym razem biletów online nie kupowaliśmy, udaliśmy się więc do kasy. W środku była sporakolejka, ale mimo tylko 3 kas posuwała się do przodu całkiem sprawnie.

#DAMA Z GRONOSTAJEM
Obraz Leonarda da Vinci znajduje się tutaj tymczasowo. Przeniesiono go na czas remontu Muzeum Czartoryskich. Wstęp kosztuje 10zł, a wejście znajduje się od strony zamkowego dziedzińca. Oprócz Damy można zobaczyć jeszcze niewielką wystawę, ale jest ona bardzo skromna. Niestety, nie można było w tym miejscu robić żadnych zdjęć, a szkoda.

#KATEDRA
W niedzielę Katedra była otwarta dla zwiedzających od 12:30. Sam wstęp do niej jest bezpłatny, płaci się natomiast za możliwość obejrzenia Dzwonu Zygmunt oraz wstęp do grobów królewskich – koszt biletu to 12zł. Kasa znajduje się naprzeciw wejścia do Katedry. Niestety, za wstęp można płacić tylko gotówką (w przeciwieństwie do kasy głównej, gdzie kupuje się pozostałe bilety wstępu).
Najpierw zwiedziliśmy całą świątynię, a następnie wąskimi schodami weszliśmy na wieżę, gdzie znajduje się dzwon Zygmunt. Należy uważać na głowę, stropy są bardzo niskie. Oprócz niego są tam jeszcze cztery dzwony: Półzygmunt, Kardynał, Urban oraz Głownik. Z wieży jest widoczna panorama miasta, niestety krata w oknie ogranicza trochę widok.
Z Katedry zeszliśmy do podziemi, gdzie znajdują się królewskie groby. Pochowani są tam m.in. Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, generał Władysław Sikorski, Józef Piłsudzki i wielu innych polskich królów. Znajduje się tutaj również grób pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.
Niestety, Smocza Jama oraz Baszta Sandomierska były zamknięte. Mogliśmy obejrzeć je tylko z zewnątrz.
Pokręciliśmy się jeszcze po wzgórzu, po czym zeszliśmy do ulicy Bernardyńskiej.

#KOŚCIÓŁ ŚW. BERNARDYNA ZE SIENY
Świątynia stoi lekko na uboczu w cieniu Wawelu. Specjalnie turystów się w niej nie uświadczy. Obecna budowla powstała w XVII wieku.
Po krótkiej wizycie w kościele św. Bernardyna udaliśmy się nad Wisłę, gdzie na zielonej trawie w słoneczne dni można spotkać wielu relaksujących się mieszkańców i turystów.

#POMNIK PSA DŻOKA
Pomnik odsłonięto w 2001 roku. Przedstawia psa, którego właściciel zmarł w okolicach Ronda Grunwaldzkiego na atak serca, a wierny pies czekał tam na swojego pana przez około rok.
Na Bulwarach Wiślanych w Krakowie znajduje się również Aleja Gwiazd, która jest projektem władz miasta i radia RMF FM. Obecnie znajdują się tu gwiazdy kilku artystów, m.in. Marka Grechuty, Celine Dion czy Maanamu.
Od strony Wisły nieopodal murów obronnych znajduje się Smok Wawelski, który od czasu do czasu zionie ogniem. Niestety, w naszej obecności nie chciał.
Znad Wisły postanowiliśmy wrócić na stare miasto, gdzie mieliśmy jeszcze do obejrzenia wiele ciekawych obiektów.

#KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA
Ewangelicko-augsburski kościół św. Marcina powstał w XVII wieku. Jest jedyną taką świątynią w Krakowie. Niestety, był zamknięty i nie weszliśmy do środka.

#KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA
Zaraz obok kościoła św. Marcina znajduje się kościół św. Andrzeja. Jest jedną z najstarszych krakowskich świątyń wybudowaną w XI wieku. Z zewnątrz romański, wewnątrz barokowy.
W środku znajduje się ambona w kształcie łodzi, podobna do tej z kościoła Bożego Ciała, o którym wspominaliśmy wcześniej.

#KOŚCIÓŁ ŚW. ŚW. PIOTRA I PAWŁA
Kościół stoi obok wspomnianego przed momentem kościoła św. Andrzeja. Powstał na przełomie XVI i XVII wieku. W krypcie kościoła jest pochowany Piotr Skarga.
Następnie udaliśmy się na plac Wszystkich Świętych, gdzie znajduje się pomnik przedstawiający Józefa Dietla, który był prezydentem Krakowa.

#BAZYLIKA FRANCISZKANÓW (KOŚCIÓŁ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU)
Za pomnikiem Dietla znajduje się kościół św. Franciszka z Asyżu. Pierwotny kościół powstał w XIII wieku. Wewnątrz znajduje się wierna kopia całunu turyńskiego. W świątyni są witraże Stanisława Wyspiańskiego, a na tylnej ścianie bazyliki znajduje się „Bóg Ojciec” – najsłynniejszy witraż artysty.
W bazylice spoczywają książę Bolesław V Wstydliwy, który był fundatorem świątyni oraz synowie Władysława Łokietka.
Obok kościoła znajduje się Pałac Arcybiskupi, a w nim słynne okno papieskie. Z tego miejsca wielokrotnie przemawiał do wiernych papież Jan Paweł II. Przed oknem na murku znajdowało się mnóstwo zniczy, drugi dzień naszej wycieczki przypadał na 2 kwietnia – 12 rocznicę śmierci Jana Pawła II.

#BAZYLIKA DOMINIKANÓW (KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY)
Z bazyliki Franciszkanów poszliśmy do bazyliki Dominikanów, która znajduje się nieopodal. Pierwotny kościół powstał w tym miejscu w XIII wieku, a na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. W połowie XIX wieku świątynia została zniszczona wewnątrz przez ogromny pożar, ale kościół ostatecznie odbudowano.

#RESTAURACJA POLAKOWSKI
Przy placu Wszystkich Świętych znajduje się restauracja Polakowski. Była bardzo polecana w przewodniku, więc postanowiliśmy tam zjeść obiad. Wnętrze skromne, tłum ludzi i mało miejsc, trzeba odstać również w kolejce, ale zrekompensowane jest to przez bardzo dobre jedzenie. Można by powiedzieć, że jest to raczej typ zwykłego taniego bistro, poza tym, że tanio nie jest jak na tego typu lokal. Zupa z drugim daniem kosztowała 27zł. Pomimo ceny to i tak jest tutaj taniej niż w innych okolicznych restauracjach, a jedzenie jest po prostu smaczne.

#KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA
Po obiedzie wróciliśmy na rynek, na którym znajduje się niewielki kościółek św. Wojciecha. Świątynia jest tak stara jak rynek. Tyle razy byłem w Krakowie, ale dopiero teraz pierwszy raz zajrzałem do środka.

#BAZYLIKA MARIACKA
Kościół Mariacki to najsłynniejsza krakowska świątynia. Z wieży co godzinę rozbrzmiewa hejnał. Wewnątrz znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza.
Kościół posiada dwie różne wieże, a każda z nich ma inną wysokość. Według historii budowało je dwóch braci, a każdy z nich chciał, aby to jego wieża była wyższa. Ten który przegrywał był bardzo zazdrosny o sukces brata i postanowił go zabić. Później jednak trapiony wyrzutami sumienia popełnił samobójstwo na wieży.
Niestety ze środka bazyliki nie mam zdjęć, gdyż jest zakaz, który jest bardzo respektowany przez ochronę.
Po wyjściu z kościoła ulicą Franciszkańską przeszliśmy w stronę Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Ulica Floriańska jest jedną z bardziej znanych ulic na starym mieście. Mieści się przy niej tzw. Jama Michalika, czyli jedna z najsławniejszych kawiarni artystycznych.

#BARBAKAN I BRAMA FLORIAŃSKA
Barbakan zwany przez mieszkańców „rondlem” to fortyfikacja obronna. Powstał w 1499 roku. Grubość murów dochodzi do 3 metrów.
Brama Floriańska była jedną z 8 bram otaczających miasto i jedyną, która pozostała do dziś. W przewodniku znalazłem informację, że w latach 1901-1953 przejeżdżał przez nią tramwaj.
Przy murze obronnym biegnącym od bramy usytuowali się artyści sprzedający obrazy.
Wspólny bilet wstępu do Barbakanu i Bramy Floriańskiej kosztuje 8zł.
Ciekawostką jest kaplica, która znajduje się w zabudowie murów obronnych.
Po zwiedzeniu fortyfikacji skierowaliśmy się w stronę ulicy św. Jana, gdzie znajduje się galeria Andrzeja Mleczki. W przewodniku znaleźliśmy informację, że w swojej galerii często przesiaduje Andrzej Mleczko, niestety nie udało nam się go zastać. Sama galeria jest sklepem, ale warto tutaj zajrzeć. Można znaleźć ciekawe prace i przy okazji pośmiać się.
Po drodze przechodziliśmy obok kościoła Przemienienia Pańskiego powstałego w XVIII wieku.
Obok niego znajduje się Muzeum Czartoryskich, które chyba wciąż jest w remoncie.

#TEATR SŁOWACKIEGO
Teatr powstał w miejscu dawnego kościoła św. Ducha i kilku średniowiecznych kamienic, które zostały rozebrane pod koniec XIX wieku. Wzbudziło to wiele kontrowersji, ale ostatecznie w 1983 roku teatr został otwarty.
Według przewodnika z decyzją władz miasta o budowie teatru w tym miejscu nie mógł pogodzić się Jan Matejko, który w następstwie tego zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta i przestał w nim wystawiać swoje prace, a na otwarcie teatru przyszedł w roboczym stroju.
Teatr był pierwszym w mieście budynkiem z elektrycznym oświetleniem.

#KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA
Obok teatru znajduje się niewielki kościół św. Krzyża zbudowany w XIV wieku. Świątynia przetrwała do dzisiaj w niemal niezmienionym stanie. Czyni to ją jednym z najcenniejszych zabytków Krakowa.

#MAŁY RYNEK
Następnie skierowaliśmy się na tyły Kościoła Mariackiego, gdzie znajduje się plac zwany Małym Rynkiem. Kiedyś znajdował się tutaj plac targowy.

#KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY
Również obok Kościoła Mariackiego znajduje się niewielki kościółek św. Barbary, który powstał w latach 1338-1402. Najprawdopodobniej pełnił funkcję kościoła cmentarnego, ponieważ plac Mariacki znajdujący się przed kościołem był cmentarzem parafialnym.
Przed kościołem znajduje się pomnik Żaka.

#CERKIEW PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
Z placu Mariackiego przemieściliśmy się na ulicę Wiślną, gdzie znajduje się cerkiew grekokatolicka. Powstała w XVII wieku. Gdy weszliśmy do środka, trwało tam nabożeństwo, więc niestety nie mogliśmy zrobić zdjęć.

#KOLEGIATA ŚW. ANNY
Przy ulicy św. Anny znajduje się kolegiata. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu pod koniec XIV wieku, natomiast obecny budynek pochodzi z XVII wieku. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione, a organy zbudowane w latach 1723-26 przetrwały do dnia dzisiejszego w praktycznie niezmienionym stanie.

#KOŚCIÓŁ ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA
Ukończony w 1672 roku kościół znajduje się przy ulicy Reformackiej. Świątynia jest lekko na uboczu, ale ciekawostką są stacje Drogi Krzyżowej znajdujące się po przeciwnej stronie ulicy.

#KOŚCIÓŁ ŚW. MARKA EWANGELISTY
Kościół św. Marka znajduje się nieopodal poprzedniego obiektu. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu pod koniec XIII wieku, ale była czterokrotnie niszczona przez wielkie pożary. Po każdym z nich była odbudowywana. Bardzo charakterystyczny jest krzyż od strony ulicy Sławkowskiej.

#PLAC JANA MATEJKI
Pokręciliśmy się jeszcze trochę po starym mieście, a następnie skierowaliśmy się w stronę placu Jana Matejki. Znajduje się tam pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem.

#BAZYLIKA ŚW. FLORIANA
Bazylika św. Floriana była ostatnim punktem na mapie Krakowa, który odwiedziliśmy. Pierwotny kościół został wybudowany pod koniec XII wieku, a obecny wygląd został nadany budowli na początku XX wieku.
Z tego miejsca skierowaliśmy się już w stronę samochodu, gdzie byliśmy umówieni z jedną osobą z blablacar. Sama podróż minęła spokojnie i szybko.
Pomimo tego, że w Krakowie byliśmy wielokrotnie, to do dzisiaj nie mogę się nadziwić, ile nowych rzeczy zobaczyliśmy. Patrząc na mapę to pozostało nam jeszcze trochę miejsc do zobaczenia, szczególnie tych oddalonych od centrum miasta. Myślę, że z pewnością jeszcze tutaj wrócimy i niejedną relację z Krakowa zamieszczę. Jechaliśmy do Krakowa w celu poznania go również od strony tej mniej znanej i uważam, że się udało.
Po mieście poruszaliśmy się głównie na nogach, nie korzystaliśmy z komunikacji publicznej, gdyż nie było takiej potrzeby. Wszystkie atrakcje znajdowały się w centrum lub niewielkiej odległości od niego. Do atrakcji znajdujących się daleko od centrum jeździliśmy autem.
Miasto jest bardzo ciekawe, a rynek nigdy nie śpi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno miłośnik historii, jak i każdy, kto chce się trochę rozerwać.
Ceny ogólnie są dosyć znośne, szczególnie w kwestii wstępów do muzeów. W przypadku restauracji warto pochodzić po bocznych uliczkach rynku, gdyż znajduje się tam mnóstwo restauracji, knajpek czy barów, gdzie można tanio zjeść.
Polecam wszystkim miasto Kraków – po prostu warto.

Pełna relacja na oficjalnym blogu: http://antekwpodrozy.pl/krakow-ten-mniej-oraz-ten-bardziej-znany-kwiecien-2017/
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (79)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2017-04-12 06:17
Piękne zdjęcia!
Opis bardzo dobry i pewno jak kiedyś zawitam do Krakowa to powrócę do Twojej relacji!

Przy dacie Teatru jest czeski błąd :-)
 
BPE
BPE - 2017-04-12 08:01
no tak....... najczęściej odwiedzane miejsca .....te już są w pełni swojskie :-)
 
antekwpodrozy
antekwpodrozy - 2017-04-12 14:01
@zula: Jeszcze raz dzięki :)
 
 
zwiedził 8% świata (16 państw)
Zasoby: 99 wpisów99 169 komentarzy169 2414 zdjęć2414 15 plików multimedialnych15