Geoblog.pl    antekwpodrozy    Podróże    Barcelona (wrzesień 2016)    Sagrada,Park Guell, Magiczna Fontanna
2016

Sagrada,Park Guell, Magiczna Fontanna

Hiszpania
Hiszpania, Barcelona

#LA SAGRADA FAMILIA
Pierwszym punktem tego dnia była Sagrada Familia, piękny kościół zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego, niestety wciąż nieskończony. Bilety do Sagrady można zamówić online, wstęp jest na konkretną godzinę. Warto wybrać bilet ze wstępem na wieże (do wyboru jedna z dwóch wież). Koszt takiego biletu to 29E, tanio może nie jest, ale uważam, że warto. Osobno rezerwuje się wstęp do kościoła, osobno na wieżę. Czas jaki należy przeznaczyć na zwiedzanie kościoła jest względny, ale z własnego doświadczenia powinno się zarezerwować 60-90min.
W podziemiach kościoła znajduje się wystawa, do której wchodzi się z zewnątrz (warto ją zwiedzić).
Na wieżę wyjeżdża się windą, a zejście w dół jest schodami.

#SZPITAL ŚW. KRZYŻA I ŚW. PAWŁA
Docelowym miejscem naszego zwiedzania tego dnia był Park Guell, który znajduje się na północy Barcelony, jednakże po drodze postanowiliśmy zobaczyć szpital Św. Krzyża i Św. Pawła, który od frontu prezentuje się wyśmienicie. Szpital zajmuje dosyć spory obszar, a prezentowany przeze mnie na zdjęciu obiekt znajduje się na rogu Carrer de Sant Antoni Maria Claret oraz Carrer de Cartagena.
Wstęp do środka jest płatny, my nie wchodziliśmy (koszt około 14E).

#PARK GUELL
Do Park Guell można dotrzeć na kilka sposobów, np. dojazd linią metra L3 z centrum, można wysiąść na stacji Lesseps i podejść około 1km do głównej bramy parku. My wybraliśmy inną opcję, pojechaliśmy linią L5 do stacji El Coll La Teixonera, która znajduje się około 100m pod ziemią. Wyjście na powierzchnię jest dosyć skomplikowane, znajduje się tam system korytarzy oraz wind, które to umożliwiają.
Ze stacji do Park Guell należy podejść około 1km. Sam park zajmuje dosyć spory obszar, w jego górnej części można podziwiać piękną panoramę na miasto oraz morze.
Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych miejsc oraz budowli, w niektórych z nich panowała bardzo ciekawa akustyka wykorzystana przez różnych artystów.Wstęp do części zaprojektowanej przez Gaudiego kosztuje 7E i odbywa się o konkretnej godzinie. W tej części znajduje się podniesiony na kolumnach plac z piękną ławką ciągnącą się wokół placu wykonaną wg projektu Gaudiego. Podziwiać można schody, na których znajduje się kilka fontann nawiązujących do natury. Przy głównej bramie znajdują się dwa domki, które wyglądają jakby były zrobione z piernika. W jednym z nich znajduje się sklep z pamiątkami, a drugi można zwiedzić. Najczęściej do wejścia ustawia się kolejka, my staliśmy 30 minut.

#MAGICZNA FONTANNA
Wieczór postanowiliśmy zakończyć oglądając pokaz Magicznej Fontanny. Znajduje się ona nieopodal Placu Hiszpańskiego (Placa d’Espanya). Dojechać tam można metrem lub autobusem, my skorzystaliśmy z linii metra L3. W sezonie letnim pokazy odbywają się od czwartku do niedzieli, zaczynają się po 21, a kończą około 23. Wstęp jest bezpłatny, należy pamiętać, że zawsze są tam tłumy, pokaz jest długi a miejsca siedzące dostępne są jedynie na schodach prowadzących do Pałacu Narodowego (Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii) oraz wokół na wszelkich podestach, pomnikach itp. Odradzam siadanie wokół samej fontanny, z uwagi na możliwy wiatr, który potrafi skierować krople wody na publiczność. Pokaz jest przepiękny i warty zobaczenia. Wykorzystuje się w nim muzykę oraz wodę, która w jego trakcie mieni się różnymi kolorami. Za fontanną znajduje się wcześniej wspomniany pałac, a z tarasu przed nim rozpościera się przepiękny widok na Barcelonę. Przy schodach prowadzących do niego znajduje się inna podświetlona fontanna, która wieczorem wygląda bardzo ładnie. Wracając do centrum sugeruję opuścić teren fontanny trochę wcześniej, gdyż tłumy które przyszły na pokaz zapewne będą chciały wrócić metrem.
Z uwagi na ogromną ilość restauracji w całym mieście obiad można zjeść gdziekolwiek. My tego dnia skorzystaliśmy z niewielkiej restauracyjki w okolicach Szpitala Św. Krzyża i Św. Pawła. Restauracyjka przypominała zwykłe bistro, ale jedzenie było smaczne, a za posiłek dla 2 osób zapłaciliśmy około 17E wliczając w to napoje. Udając się na pokaz Magicznej Fontanny trzeba pamiętać o tym, że kończy się on około 23, sporo restauracji wtedy już zamyka się, więc kolację trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Nam udało się znaleźć kilka czynnych punktów przy La Rambla. Osobom lubiącym hiszpańskie specjały polecam słodkie wino z owoców Sangria, które najczęściej podawane jest w dzbanku z owocami cytrusowymi – koszt dzbanka waha się w zależności od jego pojemności oraz od restauracji, która go podaje i wynosi od kilku do kilkunastu euro.

Pełna relacja na oficjalnym blogu: