Geoblog.pl    antekwpodrozy    Podróże    Irlandia (maj 2016)    Newgrange, Termonfeckin, Clogherhead, Annagassan
Zwiń mapę
2016
19
maj

Newgrange, Termonfeckin, Clogherhead, Annagassan

 
Irlandia
Irlandia, Termonfeckin
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 682 km
 
#NEWGRANGE
Piąty dzień w Irlandii postanowiliśmy przeznaczyć na zwiedzanie naszej okolicy. Niestety pogoda była paskudna i od rana padał deszcz. Nieopodal Droghedy znajduje się kompleks zwany Bru na Boinne (Pałac nad Boyne). Znajduje się tam kilka grobowców korytarzowych. Najbardziej znanym jest Newgrange, który jest jednym z największych grobowców korytarzowych wzniesionych przez człowieka. Wiek grobu określa się na około 3200 lat p.n.e., w związku z czym Newgrange jest starsze niż Wielka Piramida w Gizie.
Bilet kosztował 6E od osoby do Newgrange. Istnieje możliwość zwiedzenia drugiego grobowca Knowth za 5E. Z centrum wizytowego do Newgrange kursuje autobus, który po zakupie biletu dowozi turystów na miejsce i po obejrzeniu przywozi ich z powrotem.
Obiekt jest warty wydania 6E i poświęcenia mu czasu, ale my zawiedliśmy się trochę wnętrzem. Grobowiec ma 11m wysokości i około 85m średnicy. Do środka wchodzi się wąskim korytarzem o długości około 19m, a na jego końcu znajduje się niewielka komora i właściwie to wszystko.

#TERMONFECKIN
Tego dnia popołudniu pogoda się poprawiła, więc postanowiliśmy ponownie odwiedzić Termonfeckin i dojść do wraku statku z 1974 roku. Udało nam się to osiągnąć, plaża była totalnie pusta. Miejscami plaża była tak bardzo szeroka, że ledwo było widać wodę. Miałem wrażenie, że szerokość momentami wynosi 800-1000 metrów z uwagi na odpływ. Wrak robił wrażenie. Było widać wpływ wody morskiej, ponieważ na zdjęciach sprzed kilku lat widzieliśmy cały dziób statku, a podczas naszej wizyty był złamany w pół.

#CLOGHERHEAD
Z Termonfeckin pojechaliśmy na północ do Clogherhead, do małego portu znajdującego się na obrzeżach.

#ANNAGASSAN
Z Clogherhead udaliśmy się do Annagassan – naszego ostatniego punktu tego dnia. Znajduje się tam plaża, z uwagi na odpływ na mieliźnie osiadł niewielki stateczek, prawdopodobnie kuter. Chcieliśmy do niego dojść, ale był na zbyt błotnistym terenie i grzęźliśmy w błocie.

Pełna relacja na oficjalnym blogu:
http://antekwpodrozy.pl/irlandia-maj-2016/
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedził 8% świata (16 państw)
Zasoby: 99 wpisów99 169 komentarzy169 2414 zdjęć2414 15 plików multimedialnych15